Python 3.4.2 için Türkçe Kılavuz

Uyarı

Bu belgelendirme çalışması henüz tamamlanmamıştır. Kitaba yeni bölümler eklenmeye devam edilmektedir.

Bu Kitap Hakkında

Bu kitabın amacı, herhangi bir sebeple Python’a ilgi duyan, bu programlama dilini öğrenmek isteyen kişilere bu dili olabildiğince hızlı, ayrıntılı ve kolay bir şekilde öğretmektir. Bu kitaptan yararlanabilmek için herhangi bir programlama dilini biliyor olmanıza gerek yok. Eğer internete girip e.postalarınızı okuyabilecek kadar bilgisayar ve internet bilgisine sahipseniz, bu kitap yardımıyla Python programlama dilini de öğrenebilirsiniz.

Bu kitapta, Python programlama diline ilişkin konular birbirini takip edecek şekilde ve birbiriyle bağlantılı olarak anlatılmıştır. Dolayısıyla bu kitaptan en yüksek verimi alabilmek için, konuları en baştan en sona kadar sıra atlamadan takip etmeniz gerekiyor.

Bu kitapta Python programlama diline ilişkin konular olabildiğince ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Yani bu kitapta epey uzun metinlerle karşılaşacaksınız. Eğer uzun metinleri okumakta zorlanıyorsanız veya bu tür metinleri sıkıcı buluyorsanız bu kitap size göre olmayabilir.

Eğer bu kitapta herhangi bir hata bulursanız lütfen istihza [at] yahoo [nokta] com adresine yazarak beni bu hatadan haberdar edin. Bu kitabın amacı, kitabı okuyanlara Python programlama dilini doğru ve ayrıntılı bir şekilde öğretmek olduğu kadar, bu programlama dilini öğretirken düzgün ve anlaşılır bir Türkçe de kullanmaktır. Bu bakımdan, kitapta bulabileceğiniz kod hatalarıyla birlikte, kitaptaki anlatım, yazım ve noktalama hatalarını da bana iletmeniz, kitabın amacına ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

Not

Bu belgelere katkıda bulunanların listesini görmek için Katkıda Bulunanlar adlı sayfayı inceleyebilirsiniz.

Nereden Yardım Alabilirim?

Bu kitapta Python programlama diline ilişkin konuları olabildiğince temiz ve anlaşılır bir dille anlatmaya çalıştık. Ancak yine de bazı konular zihninizde tam olarak yer etmeyebilir. Üstelik kimi zaman, bir konuyu daha iyi anlayabilmek ya da bir sorunun üstesinden gelebilmek için bilen birinin yardımına da ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte böyle durumlarda istihza.com/forum adresine uğrayarak başka Python programcılarından yardım isteyebilirsiniz.

Forum alanı hem bilgi edinmek, hem de bildiklerinizi paylaşmak için oldukça elverişli bir ortamdır. Foruma ilk girişiniz muhtemelen yardım istemek için olacaktır. Ama ilerleyen zamanlarda Python bilginiz arttıkça bir de bakacaksınız ki yardım ararken yardım eder duruma gelmişsiniz. İşte forum; kendinizdeki değişimi görmek, bilgi düzeyinizin artışını takip etmek ve hatta yeni şeyler öğrenmek için bulunmaz bir fırsattır.

Kullanım Koşulları

Bu kitaptaki bilgiler, istihza.com’un öteki kısımları gibi, Creative Commons lisansı altındadır. Bu lisansa göre bu kitaptaki bütün bilgilerden herkes ücretsiz olarak yararlanabilir. Eğer isterseniz burada gördüğünüz belgelerin çıktısını alabilir, tanıdık-tanımadık herkesle gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz. Ancak bu belgeleri başka bir yerde kullanacaksanız, http://www.istihza.com adresini kaynak olarak göstermeli ve bu belgeleri kesinlikle satmamalısınız. Arzu ederseniz belgeleri çoğaltıp ücretsiz olarak dağıtabilirsiniz.

Kitapta Ele Alınan Konular

Bu kitap iki bölümden oluşuyor:

  • Ön Bilgiler
  • Python ile Programlama

‘Ön Bilgiler’ adlı ilk bölümde şu konuları ele alacağız:

Bu ilk üç başlık, Python ile programlamaya geçmeden önce halihazırda biliyor olmamız gereken konuları içeriyor. Özellikle Python Hakkında ve Temel Komut Satırı Bilgisi adlı bölümler, bu kitabı daha rahat takip edebilmenizi sağlayacak çok önemli bilgiler barındırıyor.

Python’a başlamadan önce bilmemiz gereken her şeyi yukarıdaki bölümlerde inceledikten sonra ‘Python ile Programlama’ adlı ikinci bölüme geçeceğiz.

Bu ikinci bölüm ise şu konu başlıklarından oluşuyor:

Yukarıdaki başlıklar altında Python’a ilişkin her düzeydeki konuyu ayrıntılı bir şekilde incelemeye çalışacağız. Şimdi, eğer kendinizi hazır hissediyorsanız, Python programlama dilini öğrenmeye yönelik ilk adımlarınızı atmak için bir sonraki sayfaya doğru ilerleyebilirsiniz.